Lazerle vajina daraltma zararları

Lazerle vajina daraltma zararları hakkında bir fikri olan var mı ? Her ne sebeple olursa olsun bir ameliyat yaptırmadan önce veya ameliyat bile denmese cerrahi bir müdahale öncesi artısı ve eksisi ile dikkatli bir araştırma yapmakta fayda vardır. Kapitalizmin rengarenk reklamları arasında size vaadedilenlerin bazıları abartılmış veya kazanç odaklı yanlış yönlendirilmiş olabilir. Bu girişin altından bakalım ne çıkacak ? Lazerle vajina daraltma ameliyatını irdelemek için bu yazının  aşına oturdum, ameliyat tekniği olarak 15 dakika bile sürmeyen bir müdahale olsada vajinaya sokulan lazer probunun yaydığı akımın vajina duvarlarında oluşturduğu yüksek ısıya bağlı olarak ortaya çıkan yanık dokusunun vajinal kanalda oluşturduğu daralmaya karşılık, kadifemsi vajina iç yüzeyinde yanıklara bağlı olarak sertleşme ve pütür pütür adeta vajinaya kum kaçmış hissi doğurması yan etkisi oldukça sık karşılaşılır. Bu durumda cinsel ilişkide çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir, özellikle son derece ince bir cilde sahip penis cismi erkeğe olumsuz sinyaller gönderebilir. Bunların dışında lazerle yanık oluşturarak daraltılmış vajinada 6 ay gibi bir zaman sürecinse yeniden genişleme ortaya çıkar ve yapılan işlemin hiçbir olumlu yanı kalmadığı gibi vajinal epitelin özelliğini yitirmesi cinsel konforuda ciddi anlamda olumsuz etkiler.

Benzer problemler lazerle kızlık zarı dikimi içinde söz konusudur. Lazerin özellikle epilasyon dünyasındaki müthiş başarısı, cilt üzerindeki siğil ve benzeri çıkıntıların yok edilmesindeki kolaylaştırıcı etkisi bu cihazla her türlü cerrahi müdahalenin daha iyi sonuç vereceği anlamı çıkartılmamalıdır, özellikle vajina daraltma ve kızlık zarı dikimi ameliyatlarında lazerle yapılması yukarıda anlattığım olumsuzluklarıda beraberinde getirmektedir. Halkın tam olarak tanımadığı teknolojik cihazların sağlık hizmetlerinin pazarlanmasında bu şekilde kullanılması yarardan çok zararla sonuçlanmaktadır.

Lazerle vajina daraltma müdahalesini cerrahi ameliyatla vajina daraltma işlemi ile karşılaştırdığınızda alınan sonuçlar ve hasta memnuniyeti açısından cerrahi ameliyatın üstünlüğü tartışılmaz bir gerçektir, bunun sebebide cerrahi vajinoplasty ameliyatlarında vajinal kanalda genişleyen bölümlerin kesip - dikmek şeklinde daraltılması söz konusudur, vajina epitelinde herhangi bir hasar meydana gelmemektedir, ayrıca aradan yıllarda geçse vajinanın yeniden eski genişlemiş haline geri dönmesi oldukça nadir rastlanmaktadır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Lazer kızlık zarını bozar mı ?

Lazerle kızlık zarı dikimi

Yasal Uyarılar

Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.